T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Muradiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Osmangazi Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 1979 yılında Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak eğitim öğretime başlamıştır.

OSMANGAZİ OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ

Osmangazi Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 1979 yılında Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak eğitim öğretime başlamıştır.

Okulumuzun şu anda kullanmış olduğu binalar 5 bloktan oluşmaktadır.

C blok olarak adlandırılan tarihi binamız ilk olarak; 1830 yılında Bursa Amerikan Koleji olarak inşa edilmiş ve 24 Ocak 1928 tarihine kadar Amerikan koleji olarak faaliyet göstermiştir.  Bursa Amerikan Koleji misyonerler tarafından kurulmuştur. Başlangıçta gayri müslim azınlıkları eğiten okul, Cumhuriyetten sonra daha çok Türk öğrencilere hizmet vermeye başlamıştır. Burası idadi ( lise )  muadili 5 sınıflı, yatılı nispeten küçük bir okuldur.

 

Ülkedeki diğer Amerikan okulları arasında büyük bir önemi yoktu. Ancak 1928’de meydana gelen ve kapatılmasına neden olan olay nedeni ile dünya gündemine gelmiştir.  Misyonerlik faaliyetleri suçlamasıyla Bursa Amerikan Koleji’nin kapatılması olayı Amerikan kamuoyunda Türkiye aleyhine büyük bir tepki yaratmış ve iki ülke arasında diplomatik kriz yaşanmıştır.  Bu olayın bu kadar büyümesi ve ulusal bir mesele halini alması tarihçiler tarafından genç cumhuriyetin eğitim alanında bağımsızlığının bir simgesi olarak açıklanmaktadır.

 

Kapatılan okulun binası, Türk Maarif Cemiyeti (Türk Eğitim Derneği) tarafından alınarak Atatürk´ün himayesinde Bursa Kız Lisesi binası olarak kullanılmış ve Bursa Kız lisesi 1947 yılına kadar bu binayı kullanmıştır.

1947 yılından sonra bu bina Bursa Kız Öğretmen Okulu olarak kullanılmıştır.  Aslında Muradiye semtinde cumhuriyet öncesinde ve cumhuriyetin ilk yıllarında da Kız Muallime Mektebi vardı, 1947 yılında var olan bu okul Bursa Amerikan koleji binasına taşınmış ve faaliyetine burada devam etmiştir.

Okulumuzun bugün kullanmakta olduğu Ana Bina ( A Blok ) 13 Ekim 1953 yılında yapılmış ve Bursa Kız Öğretmen Okulunca kullanılmıştır. A blok ( Ana Bina ) 2011 yılında kapsamlı bir tadilat görmüştür.

Bugün Pansiyon ve Uygulama Oteli olarak kullan bölümler ( E Blok ) 03.05.1967 tarihinde, B Blok olarak adlandırılan Laboratuar ve Spor Salonu binaları ise 25.10.1967 tarihinde hizmete açılmıştır. Okulumuz Uygulama Oteli 1981 yılında Türkiye’de açılan ilk öğretmenevi olarak faaliyet göstermiş olup, bu hizmeti Bursa Öğretmenevi bağımsız binası inşa edilene kadar sürdürmüştür.

 

Okulumuz 1979-1980 öğretim yılında kapatılan Bursa Kız Öğretmen Lisesi yerine, gelişmekte olan turizm sektörüne eğitimli ara kademe insan gücü yetiştirmek üzere Bursa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak eğitim öğretime başlamış olup 1987-1988 öğretim yılından itibaren de Bursa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi haline getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısında Merkez İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin kurulmasıyla birlikte ismi Osmangazi Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olmuştur.

 

Merkezi Strasburg´´da bulunan A.E.H.T. (Avrupa Otelcilik ve Turizm Okulları Birliği) üyesi olan okulumuzun Uluslararası yarışmalara katılımı sağlanmıştır. AEHT’nin çeşitli organizasyonlarında;

2002 yılında İtalya ve Fransa’da yapılan yarışmalarda Turizm-Animasyon dalında Dünya İkinciliği,

2003 yılında ise, Danimarka’nın Kopenhag kentinde Turizm-resepsiyon dalında Dünya Birinciliği,

2006 yılında İRLANDA’da yapılan yarışmalarda Hospitality Service dalında Dünya birincilikleri alınmıştır.

Ulusal bazda mesleki yarışmalara da katılım sağlanmış ;

2006 yılında, Antalya’da turizm-animasyon dalında birincilik, Bar dalında da ikincilik, elde edilmiştir.

 

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Berufskolleg Ehrenfeld meslek okulu, Rusya St. Petersburg Petrovsky College ve Bulgaristan Rusçuk Otelcilik ve Turizm Meslek Okulu, yine Bulgaristan Rusçuk Alman Lisesi, Macaristan Szolnok Üniversitesi ve KKTC Karpaz Meslek Okulu ile kardeş okul ilişkilerimiz devam etmekte olup düzenli olarak öğretmen ve öğrenci değişimi yapılmakta ayrıca öğrencilerimize yurtdışı staj imkânı da sunulmaktadır.

 27 / 12/2012 tarihi itibarıyla 490 öğrenci, 45 öğretmen ve diğer yardımcı personel ile faaliyetine devam etmekte olan okulumuzda:  

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında eğitim verilmektedir. Mevcut donanımız sayesinde talep olması halinde, Eğlence Hizmetleri Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmetleri Alanlarında da eğitim verme imkân bulunmaktadır.

 Okulumuzda halen; Ön büro Hizmetleri, Kat Hizmetleri, Operasyon Hizmetleri, Servis Hizmetleri, Bar Hizmetleri, Mutfak Hizmetleri, Pastacılık Hizmetleri dallarında eğitim verilmektedir.

İngilizce, Almanca ve Rusça yabancı dil eğitimleri okulumuzda verilmekte olup, farklı dillerde eğitim imkanları üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

 Pansiyonu, Uygulama Oteli, Kapalı Spor Salonu, 22 dersliği, 7 atölye, 4 laboratuarı mevcut olan okulumuzda;  3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu ve 4702 sayılı Meslek Eğitimi Kanunu gereğince 10. ve 11. sınıf öğrencilerimiz işletmelere Beceri Eğitimine gönderilmektedir. Okulumuzda dönem içinde yoğunlaştırılmış eğitim yapılmakta ve Beceri Eğitimi ise Mayıs-Eylül aylarında yapılmaktadır.

 

Tam gün tam yıl kapsamında olan okulumuz 365 gün 24 saat açıktır.

Pansiyonumuzda 50. yatılı öğrenci bulunmaktadır. Türki Cumhuriyetler ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan uyruklu öğrenciler eğitim almış ve mezun olmuşlardır. Bugüne kadar 01/01/2013 tarih itibarıyla 3000 öğrencimiz mezun olmuş, 1000 kişiye meslek edindirme kursları düzenlenmiş ve kurs bitirme belgesi verilmiştir.

Halen yetişkinlere yönelik çeşitli kurslar devam etmektedir. Bunun yanında yeni kursların açılması da planlanmıştır. Bu kurslar; Bilgisayar işletmenliği, Masörlük, Servis Elemanlığı, Mutfak, Pastacılık, Un ve Unlu Mamuller-Tatlılar gibi kurslardır.

            Uygulama Otelimizde konaklama, yeme-içme, kokteyl ve şirket toplantıları gibi hizmetler verilmekte ayrıca öğrencilerimiz de derslerde öğrendikleri konuları uygulama fırsatı bulmaktadır.

 

 

 

 

 

                        Bu gün Bursa’daki Turistik işletmelerin birçoğunun yönetim kadrosu ve çalışan kadrosu okulumuz mezunlarıdır. Yurt dışında, kruvaziyer gemilerinde yine birçok öğrencimiz çalışmaktadır.

 

 Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerimize Mayıs-Ekim ayları arasında Almanya, İngiltere, İspanya, Malta ve İtalya’da beceri eğitimleri verdirilmiştir. Öğrencilerimizin yurtiçinde ve yurtdışında staj imkânları halen devam etmektedir.

 

            Uygulama otelimizde konaklama, yeme içme hizmetlerinin yanında aynı anda 5 seminer salonu ile ulusal ve uluslar arası toplantılar yapılabilmektedir. Otelimiz tüm imkânları ile misafirlerine hizmet sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayın: 12.01.2013 - Güncelleme: 12.01.2013 17:32 - Görüntülenme: 14771